Flytta en WordPress-sida till Loopia

Vill du flytta en WordPress-sida till Loopia, antingen från en annan leverantör eller från ett annat Loopia-konto? I den här guiden går vi igenom hela flytten steg för steg – från att ta en backup av filer och databas till att konfigurera domännamnet och koppla den nya databasen.

1. Ladda ner en lokal backup av sidan

För att kunna flytta din WordPress-sida behöver du ladda ner både sidans filer och dess databas. Om sidan ligger hos ett annat webbhotell kontaktar du deras kundtjänst, så kan de hjälpa dig med det.

Om sidan ligger på ett Loopia-konto gör du så här:

  1. Anslut med ett FTP-konto för att ladda ner filerna.
  2. Exportera databasen via Kundzon.

2. Konfigurera domännamnet

Det domännamn du vill flytta WordPress-sidan till måste ha konfigurationen UNIX för att WordPress ska fungera. Så här ändrar du det:

  1. Logga in i Loopia Kundzon.
  2. Klicka på det domännamn du vill flytta sidan till.
  3. Välj konfigurationen Hemsida hos Loopia > UNIX och spara.

Konfigurera media-subdomän

Om din nuvarande sida är installerad med vår One Click Installer har den troligen en separat subdomän för mediafiler (bilder, video och liknande), till exempel media.mindoman.se. Den måste i så fall också konfigureras i Kundzon.

  1. Klicka på Lägg till / skapa… > Subdomän i högerkanten i Kundzon.
  2. Välj ditt nya domännamn i listan och ange media i fältet Ny subdomän.
  3. Klicka på Lägg till.
  4. Klicka på domännamnet, ändra konfigurationen till Autobahn och klicka Spara.

3. Ladda upp filerna

  1. Logga in med hjälp av FTP.
  2. Ladda upp filerna som hör till din WordPress-sida i mappen mindoman.se/public_html.
  3. Om du har konfigurerat en ny media-subdomän (se ovan) laddar du upp mediafilerna till media.mindoman.se/public_html.

4. Konfigurera WP Super Cache

Om den ursprungliga sidan är installerad via vår One Click Installer kan du behöva redigera ytterligare en fil för att tillägget WP Super Cache ska fungera korrekt efter att du flyttat eller kopierat din WordPress-sida.

Öppna filen wp-content/wp-cache-config.php och leta upp raden $cache_path. Om du inte hittar filen behöver du inte fortsätta med stegen nedan.

$cache_path = '/var/cache/sites/volxx/xx/xxxxxxxxxxxxx/mindoman.se/cache/';

Den här sökvägen måste uppdateras med din absoluta cache-sökväg. Känner du inte till ditt kontos absoluta cache-sökväg kan du alltid kontakta oss på support@loopia.se för att få den.

I vissa fall måste du även uppdatera filen wp-content/advanced-cache.php om en absolut sökväg är angiven där.

if ( !include_once( '/www/webvolxx/xx/xxxxxxxxxxxxxxx/mindoman.se/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/' . 'wp-cache-phase1.php' ) ) {
    if ( !@is_file( '/www/webvolxx/xx/xxxxxxxxxxxxxxx/mindoman.se/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/' . 'wp-cache-phase1.php' ) ) {

Observera att den här absoluta sökvägen ska vara en annan än cache-sökvägen ovan. Känner du inte till ditt kontos absoluta sökväg kan du alltid kontakta oss på support@loopia.se för att få den.

5. Importera och koppla databasen

Här använder du databasfilen som du exporterade i det första steget.

  1. Skapa en ny MySQL-databas och en användare.
  2. Importera databasfilen.
  3. Uppdatera databaskopplingen i WordPress.

6. Ändra i databasen

Det som återstår nu är att ersätta det gamla domännamnet med det nya i databasen. Ska sidan ha samma domännamn som tidigare (till exempel om du flyttar sidan från en annan leverantör) kan du hoppa över det här steget.

Ändringen gör du med hjälp av ett skript som du kan ladda ner här. Du laddar ner en ZIP-fil som du packar upp med valfritt komprimeringsprogram med stöd för ZIP-filer, eller genom att högerklicka på filen och välja Extrahera alla och följa instruktionerna. Mappen (Search-Replace-DB-master) som du får när processen är klar laddar du sedan upp via FTP.

1. Logga in på ditt FTP-konto och lägg mappen under mindoman.se/public_html. Besök sedan själva skriptet i din webbläsare – i det här exemplet blir adressen http://mindoman.se/Search-Replace-DB-master.

2. Ange din gamla domän under replace och din nya under with.

Fälten replace och with i skriptet Search Replace DB

3. Under ”Database Details” anger du nu databasuppgifterna för din installation. Du hittar dem i filen wp-config.php i rotmappen för din WordPress-installation. Här anger du även portnummer 3306. Du kan också byta lösenordet för din databasanvändare i Kundzon (se guide för det här), men kom ihåg att du då också måste uppdatera filen wp-config.php med det nya lösenordet.

Fält för databasuppgifter under Database Details i Search Replace DB
Klicka på bilden för att se en mer detaljerad version!

4. Klicka på ”Test connection” för att försäkra dig om att de angivna uppgifterna är korrekta.

Bekräftelse om att anslutningen till databasen lyckades

5. Klicka sedan på ”Search and Replace” för att utföra ändringarna.

Knappen Search and Replace i skriptet Search Replace DB
Du kan också klicka på ”Do a safe test run” för att testa att skriptet gör det du vill.

6. Slutligen klickar du på ”delete me” för att ta bort skriptet från ditt material, eftersom det är en säkerhetsrisk att behålla det på ditt utrymme.

Knappen delete me för att ta bort skriptet Search Replace DB
Was this article helpful?

Related Articles

Få hjälp via fjärrsupport

Klicka på knappen nedan för att starta fjärrsupport via ISL. Ange sessionskoden du fått från oss och klicka på Anslut, så är vi med dig alldeles strax!

Starta fjärrsupport