SSL/TLS på Loopia

Vill du säkra din webbplats med ett SSL/TLS-certifikat (säker anslutning via https) hos Loopia? I den här guiden går vi igenom hur du installerar ett kommersiellt SSL/TLS-certifikat på din domän. Du kan antingen köpa ett certifikat direkt i din Loopia Kundzon eller ladda upp ett befintligt certifikat från en annan leverantör. I ditt webbhotellspaket ingår dessutom ett kostnadsfritt SSL/TLS-certifikat per automatik via Let’s Encrypt. Den här guiden tar upp hur du använder de premiumcertifikat som du också kan köpa hos oss.

  1. Köpa och installera ett certifikat via Loopia
  2. Installera ett certifikat från en annan leverantör
  3. Certifikat på Windows-plattform
  4. Mer information om SSL

Köpa och installera ett certifikat via Loopia

I dagsläget erbjuder vi två olika certifikat på Loopia. Det ena är ett Wildcard-certifikat som skyddar din domän inklusive alla subdomäner, till exempel shop.mindomän.se, blogg.mindomän.se och så vidare.

Det andra är ett enklare certifikat som skyddar din domän inklusive www, det vill säga mindomän.se och www.mindomän.se.

Har du i dag en WordPress-sida på Loopia installerad via vår One-click installer kan du flytta dina filer från subdomänen media.mindomän.se med hjälp av guiden Flytta mediafiler till ny katalog. På så vis kan du sedan skydda din sida med det enklare (och billigare) SSL/TLS-certifikatet.

Logga in i din Loopia Kundzon. Överst på sidan hittar du vår snabbguide för att beställa SSL till din domän.

Snabbguide för att beställa SSL i Loopia Kundzon

Välj sedan att du vill köpa ditt certifikat.

Val mellan att köpa ett certifikat eller använda ett befintligt

Nu väljer du vilket certifikat du vill köpa, vilken domän som ska skyddas och hur många år du vill köpa direkt. Vi rekommenderar två år då kostnaden för certifikatet då sjunker.

Val av certifikattyp, domän och avtalslängd vid beställning

Läs igenom avtalen och kryssa i att du godkänner dem för att slutföra beställningen. Observera att certifikatutfärdarna skickar ett verifieringsmeddelande till e-postadressen admin@mindomän.se i samband med beställningen.

Om domänen har e-posthanteringen hos Loopia skapas adressen automatiskt som en vidarebefordring till den tekniska kontakten i kontot (samma kontakt som får användaruppgifter utskickade). Har du e-posten hos en extern leverantör behöver du först skapa adressen innan du slutför beställningen.

Du kan sedan betala beställningen direkt med kort eller Swish, eller invänta fakturan som skickas ut inom några minuter. Beställningen behandlas direkt när betalningen för fakturan har kommit in till oss.

Inom någon timme får du en bekräftelse från RapidSSL (Geotrust), vår samarbetspartner för SSL-certifikaten. Den skickas från no-reply@rapidssl.com med titeln ”RapidSSL order received for Domain xxx.xx”. Detta meddelande behöver du inte göra något med. Strax efter kommer ytterligare ett meddelande med titeln ”RapidSSL Certificate Request Confirmation” och en verifieringslänk som du ska klicka på.

E-postmeddelande från RapidSSL med verifieringslänk

Du kommer nu till vår samarbetspartners portal där du kan godkänna din beställning.

Samarbetspartnerns portal för att godkänna certifikatbeställningen
Bekräftelse av godkänd certifikatbeställning i portalen

När du har godkänt ordern tar det några minuter innan du får ett e-postmeddelande om att certifikatet är klart. I meddelandet får du information om hur du installerar certifikatet på servern. Det behöver du inte göra, eftersom vi installerade certifikatet direkt på din webbserver hos oss när det skapades. Du kan nu uppdatera alla interna länkar på sidan så att de går via https och sedan aktivera funktionen i Kundzonen som tvingar all trafik via https till din sida.

Använder du WordPress kan du se guiden Flytta all trafik till https i WordPress om hur du uppdaterar din WordPress till att enbart använda https.

Inställningen Tvinga SSL i Loopia Kundzon

Välj spara, så är det klart. Du kan kontrollera att allt fungerar genom att besöka sidan och i adressfältet se https samt webbläsarens markering om att sidan är säker.

Säker anslutning med https visas i adressfältet

Installera ett certifikat från en annan leverantör

Har du redan ett certifikat från till exempel Let’s Encrypt behöver du inte köpa ett nytt – du kan i stället ladda upp det för din domän via Loopia Kundzon.

Val att använda ett befintligt SSL-certifikat i Kundzonen

Välj här att du redan äger ett SSL-certifikat och klistra sedan in certifikat och nyckel i nästa ruta.

Fälten för att klistra in certifikat och nyckel i Kundzonen

Klicka på att lägga till certifikatet, så är det klart. Du kan nu uppdatera eventuella interna länkar på din sida så att de går via https, och sedan välja att tvinga all trafik till https i din Kundzon.

Inställningen Tvinga SSL i Loopia Kundzon

Klicka sedan på spara, så är din webbplats säkrad via SSL. Du kan kontrollera att allt fungerar genom att besöka sidan och i adressfältet se https samt webbläsarens markering om att sidan är säker.

Säker anslutning med https visas i adressfältet

Certifikat på Windows-plattform

Har du köpt ett certifikat hos oss som du vill använda för en sida på vår Windows-plattform? Skicka då ett meddelande till oss med ditt kundnummer (FAXX-XX-XX-XXXX) och be om att få certifikatet installerat på Windows-plattformen. Har du ett certifikat som du har skaffat via en annan leverantör lägger du först in det enligt föregående avsnitt och kontaktar sedan oss med ditt kundnummer och ber oss konvertera och ladda upp certifikatet.

Mer information om SSL

SSL står för Secure Socket Layer och används för att skicka krypterad information mellan server och klient (besökare). På så sätt blir det omöjligt för obehöriga att avlyssna trafiken mellan din SSL-säkrade webbplats och dina besökare.

SSL-certifikat är även signerade, vilket gör att man kan bekräfta en webbplats identitet. Du kan kontrollera signeringen av ett SSL-certifikat genom att klicka på hänglåssymbolen som visas i webbläsaren när du besöker en SSL-certifierad webbplats.

Vi använder 256-bitars SSL-kryptering. För ytterligare information om SSL kan vi rekommendera följande sida:

Was this article helpful?

Related Articles

Få hjälp via fjärrsupport

Klicka på knappen nedan för att starta fjärrsupport via ISL. Ange sessionskoden du fått från oss och klicka på Anslut, så är vi med dig alldeles strax!

Starta fjärrsupport