Så ställer du in DDclient för DynDNS mot LoopiaDNS i Linux och UNIX

DDclient är en Perl-klient som du använder för att uppdatera din IP-adress dynamiskt via din Linux- eller UNIX-maskin. Om det inte finns något färdigt installationspaket för den distribution du använder kan du ladda hem källkoden via deras webbplats:

Redigera inställningsfilen

Redigera inställningsfilen (/etc/ddclient/ddclient.conf).

Exemplet nedan kontrollerar var 300:e sekund om maskinen har bytt IP-adress, och uppdaterar då mindoman.se och dess wildcard om adressen har ändrats.

Viktigt: I login och password anger du alltid användarnamnet och lösenordet till ditt Loopia Kundzon-konto, oavsett vilket domännamn du vill uppdatera. Domännamnet är inte ditt användarnamn. De domännamn som ska uppdateras anger du längst ned i filen.

daemon=300
ssl=yes

##
## LoopiaDNS (www.loopia.se/loopiadns/)
## (supports variables: wildcard,mx,backupmx)
##
protocol=dyndns2
custom=yes
server=dyndns.loopia.se
use=web, web=dyndns.loopia.se/checkip, 
web-skip='Current IP Address:'

# Användarnamn och lösenord till ditt Loopia Kundzon-konto (inte domännamnet)
login=ditt-kundzon-användarnamn
password=ditt-kundzon-lösenord

wildcard=yes
# Domännamnet som ska uppdateras
mindoman.se

Vad du anger i inställningsfilen

  • login: användarnamnet till ditt Loopia Kundzon-konto. Det är samma användarnamn för alla domännamn du uppdaterar.
  • password: lösenordet till samma Kundzon-konto.
  • Raden längst ned (mindoman.se i exemplet): det domännamn som ska uppdateras.

Vill du lägga till flera domäner lägger du dem på samma rad och separerar dem med kommatecken. Du loggar fortfarande in med samma Kundzon-användarnamn. Ett exempel på hur det kan se ut visas nedan:

mindoman.se,sub.mindoman.se,www.mindoman.se

Du kan också ladda ned ett exempel på konfigurationsfilen ddclient.conf. Mer information om vilka ytterligare möjligheter DynDNS-stödet ger hittar du i Vilka parametrar kan du använda i Loopias DynDNS-stöd?

Was this article helpful?

Related Articles

Få hjälp via fjärrsupport

Klicka på knappen nedan för att starta fjärrsupport via ISL. Ange sessionskoden du fått från oss och klicka på Anslut, så är vi med dig alldeles strax!

Starta fjärrsupport