Sidcachen (sidcache) i Loopia Boost är ett mycket effektivt sätt att hålla nere svarstiderna på din webbplats. I den här guiden visar vi hur du automatiskt tömmer (rensar) sidcachen med hjälp av Loopias cron-tjänst.
Med tillägget Nginx-helper rensas cachen automatiskt när du uppdaterar webbplatsen, till exempel när du publicerar nya inlägg. Det kan ändå finnas en fördel med att schemalagt tömma cachen automatiskt. Då töms sidcachen till exempel vid midnatt varje dag, och du börjar dagen med en färskt cachad webbplats.
Så ställer du in automatisk tömning
För att komma igång behöver du skapa ett cron-jobb och sedan tillåta det att tömma din sidcache. Börja med att skapa jobbet via högermenyn i din Loopia Kundzon.

Skapa sedan ditt cron-jobb och välj hur ofta det ska köras. Ange adressen till din webbplats på Boost och lägg till /purge/ på slutet av adressen.
Det sista du behöver göra är att tillåta cron-tjänsten att besöka /purge/ (den länken är låst för besökare som standard). Det gör du genom att klicka på ditt domännamn i Kundzon och sedan välja ”Boost-inställningar”.

Under ”Avancerat” lägger du sedan till IP-adressen som vår cron-tjänst använder. I nuläget (2022-09-15) är det adressen 93.188.1.201.

Klart! Nu töms sidcachen vid varje besök som ditt cron-jobb gör mot /purge/.

