Skicka e-post från Gmail med din e-postadress hos Loopia

För att skicka e-postmeddelanden med din Loopia-adress från din Gmail-inkorg behöver du först ha ett webbhotell med tillhörande e-postadress i din kundzon.

Börja med att logga in på ditt Gmail-konto, väl inne vid inkorgen klickar du på kugghjulet i det övre högra hörnet och väljer Visa alla inställningar.



Klicka därefter på Konton och import och sedan Lägg till ytterligare en e-postadress bredvid alternativet Skicka e-post som.

I nästkommande pop-up anger du vilken e-postadress du har hos Loopia du vill skicka e-post som genom att ange det i fältet, klicka ur den redan förbockade rutan behandla som alias och fortsätt sedan med Nästa steg.



I nästkommande ruta skall följande fyllas i:

  • SMTP-server: mailcluster.loopia.se
  • Användarnamn: Din kompletta e-postadress
  • Lösenord: Det e-postlösenord som du angett för e-postadressen i Loopia Kundzon
  • Port: 587

Säker anslutning med TLS (rekommenderas) skall vara ibockad.
Fortsätt sedan med Lägg till konto.

När du fullföljt föregående steg kommer ett e-postmeddelande skickas till dig från Gmail med en engångskod som skall anges i fältet i nästkommande ruta, fyll i koden du får i meddelandet och klicka på Bekräfta.

Ett alternativt sätt för att bekräfta sitt konto är att klicka på den medföljande länken som finns i e-postmeddelandet från Google.

smtp3.PNG
Var den här artikeln till hjälp?

Relaterade artiklar

Få hjälp via fjärrsupport

Klicka på knappen nedan för att starta fjärrsupport via ISL. Ange sessionskoden du fått från oss och klicka på Anslut, så är vi med dig alldeles strax!

Starta fjärrsupport