Har du beställt ett domännamn men inte fått den domän du ville ha, och undrar hur du får pengarna tillbaka (återbetalning)? Här förklarar vi varför det kan hända och hur du går tillväga.
Varför registreringen bygger på förskottsbetalning
För alla beställningar som du gör på vår webbplats gäller förskottsbetalning. Så snart du har betalat och vi har fått verifikationen från banken kan vi genomföra ett registreringsförsök. För domännamn gäller principen först till kvarn.
Vi kan inte blockera ett domännamn i väntan på betalning, utan vi väntar alltid på bankverifikationen innan vi gör ett registreringsförsök. Det innebär att om du väntar med att betala fakturan kan domännamnet hinna registreras hos en annan registrar eller ett annat ombud.
Eftersom våra rutiner är helt automatiserade kan vi erbjuda domännamnsregistreringar till de priser som du ser här:
Så får du pengarna tillbaka (återbetalning)
Om ett domännamn inte kan registreras får du information om detta via e-post, och du får även ett informationsutskick som rör betalningen.
Önskar du återbetalning svarar du enkelt på e-postmeddelandet. Ämnesraden på meddelandet är: Viktig information om din betalning av faktura <OCR-nummer>.
