Denna guide används endast av Loopias återförsäljare.
I den här guiden visar vi hur du som återförsäljare redigerar slutkundens fakturauppgifter (fakturamottagare) hos Loopia. Du kan också ställa dig själv som ekonomisk kontakt åt kunden. Då skickas alla kundens fakturor till dig som återförsäljare i stället för till slutkunden.
Ställ om fakturamottagare
- Logga in på slutkundens konto via din ÅF-Zon och Mina kunder.

- Klicka på + bredvid din kunds namn för att få fram menyn, och klicka sedan på Logga in för att komma till kundens Kundzon.

- Du är nu inne i Kundzon, där du kan administrera kundens konto och tjänster. Gå till kundens faktura- och kontaktuppgifter via Kontoinställningar → Kontoinnehavare.


- Här ställer du om kundens kontakt- och fakturauppgifter. Du kan välja en separat kontakt för fakturering åt kunden, eller sätta dig själv som återförsäljare som fakturamottagare. Glöm inte att spara.

