Webbmail, importera kontakter

I Webbmail kan du importera kontakter till din adressbok från en CSV-fil (kommaseparerad fil). I den här guiden visar vi var du hittar importfunktionen, hur CSV-filen ska vara formaterad och vad du gör om du får ett felmeddelande om formateringen.

Så importerar du kontakter i Webbmail

Du hittar importfunktionen i Webbmail under menyvalet Kontakter och sedan Importera.

Menyvalet Kontakter och Importera i Webbmail

Så ska CSV-filen vara formaterad

Filen ska innehålla kommaseparerade uppgifter om kontakten. Vanligen ser det ut så här:

Rad 1: first_name,last_name,email
Rad 2: Förnamn,Efternamn,namn@mindoman.se

Exempel på korrekt formaterad CSV-fil med förnamn, efternamn och e-postadress

Ladda upp filen. När den är importerad dyker dina nya kontakter upp i adressboken efter att du stänger importfönstret.

Importerade kontakter i adressboken i Webbmail

Jag får felmeddelande om formateringen på filen?

Om du har exporterat filen från till exempel Outlook följer det oftast med rader eller fält som inte stöds i Webbmail. Rensa export-filen från allt förutom Förnamn, Efternamn, Företag, Telefon och e-postadress, eller skapa filen för hand.

Was this article helpful?

Related Articles

Få hjälp via fjärrsupport

Klicka på knappen nedan för att starta fjärrsupport via ISL. Ange sessionskoden du fått från oss och klicka på Anslut, så är vi med dig alldeles strax!

Starta fjärrsupport