Loopia Sitebuilder: Använda Block-biblioteket

Block-biblioteket öppnas när du klickar på (+) Plus-knappen för att lägga till ett nytt block på din webbplats. Biblioteket innehåller olika typer av förbyggda blocklayouter som du kan använda för att bygga din webbplats.

Blocktyper

Scrolla nedåt i Block-biblioteket för att se hela listan med blocktyper. Du kan direkt förhandsgranska hur blocken ser ut innan du lägger till dem på din webbplats.

Du kan också använda sökfältet för att snabbare hitta den blocktyp du behöver genom att skriva in ord som bild, text, formulär, logo osv. och trycka på enter.

Lägga till ett block på en sida

Hitta en blocklayout du gillar och klicka på den för att lägga till den på din webbsida. Efter det kan du fortsätta att anpassa blockinställningarna.

Was this article helpful?

Related Articles

Få hjälp via fjärrsupport

Klicka på knappen nedan för att starta fjärrsupport via ISL. Ange sessionskoden du fått från oss och klicka på Anslut, så är vi med dig alldeles strax!

Starta fjärrsupport